Kurtuluş Bayramımızı Coşkuyla Kutladık

2 Kasım Muratlı'mızın düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yıl dönümü düzenlenen kutlama programı ile gerçekleştirildi. Düzenlenen programa, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Albayrak, İlçe Kaymakamımız Ömer Dereci, Belediye Başkanımız Nebi Tepe, Cumhuriyet Başsavcısı Gürkan Özkaynak, İlçe protokol üyeleri, Siyasi parti başkan ve temsilcileri, Sivil toplum kuruluşları, Mahalle Muhtarları, Gazilerimiz, Öğretmen ve Öğrencilerimiz ile vatandaşlarımız katıldı.
İlk olarak vatanın müdafaası için gözünü kırpmadan can veren şehitlerimiz ziyaret edildi. Burada şehitlerimiz için saygı duruşunda bulunuldu, dualar okundu ve şehitliklere çiçekler bırakıldı.

Şehitlik ziyareti sonrasında Atatürk anıtında düzenlenen çelenk sunma törenine geçildi. Sırasıyla Kaymakamlık  ve Belediye Başkanlığı çelenkleri sunuldu. Saygı duruşu ve İstiklal marşının okunmasının ardından günün anlam ve öneminin belirtildiği konuşmada Belediye Başkanımız Nebi Tepe şu ifadelere yer verdi;

Güzel Muratlı'mızın düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yılını kutlamanın coşkusunu yaşıyoruz.

Yurdumuzu elimizden almak isteyen düşman ordularının, Kurtuluş Savaşında milli mücadelenin başkomutanı Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK önderliğinde ve milletimizin destansı mücadelesi sonucunda yenilgiye uğratılması, işgal altındaki şehirlerimizin kurtarılmasını sağlamıştır. Bundan 99. yıl önce 2 Kasım 1922 tarihinde Muratlı İlçemizde düşman işgali sona ermiştir. Bu önemli tarihi gün Muratlı’nın Kurtuluş Bayramıdır. 

Kadını erkeği, genci yaşlısıyla “imkansız” denileni başaranlar, yokluklar içinde işgalcilere karşı bağımsızlığımızı kazananlar bize çok değerli bir miras daha bıraktılar. O değerli miras, Cumhuriyet ve Cumhuriyet devrimleridir.

Büyük Önderimiz, mücadelenin her aşamasında sırtını millete dayamış, büyük meselelerin çözüm yerinin ancak ve ancak Gazi Meclis olduğunu yinelemiştir.Ülkemizin kurucuları, meydanlarda kazanılan zaferin kültürel, sosyal ve ekonomik zaferlerle desteklenmeden kalıcı olamayacağı bilinciyle Kurtuluş Savaşı'nın hemen ardından ülkemizi “çağdaş medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarma” mücadelesine girişmiştir.

İşte bu onurlu mirasın sahipleri olan bizler, ülkemizin aydınlık yarınlara taşıyacak yolun Cumhuriyetimizin kurucu değerleri olduğunu biliyoruz. Atatürk ilke ve devrimlerinin yol göstericiliğinde, Türkiye Cumhuriyeti'ni kuranların emanetine sahip çıkmaya kararlıyız.

Bu duygu ve düşüncelerle Güzel İlçemiz Muratlı'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yıl dönümünü kutluyor; Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, silah arkadaşlarını ve bu ülke için şehit düşen ve gazi olan tüm kahramanlarımızı şükran ve rahmetle anıyorum,

KURTULUŞ GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN.

Ardından şiir , resim ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödüllerin verilmesi ile devam eden program geleneksel hale gelen araç kortej geçişi ile sona erdi. 
Akşam düzenlenmesi düşünülen Fener alayı hava muhalefeti nedeniyle iptal edilirken, yağmurun azalması ile birlikte Rumelili Orhan ve Kemal'in sahne aldığı konserle Kurtuluş Bayramı coşkusu doyasıya yaşandı.

Haberler

Başkan Nebi Tepe’nin Kurtuluş Bayramı Mesajı

01/11/2021

29 Ekim Cumhuriyet Bayramını Coşkuyla Kutladık

30/10/2021

Başkan Nebi Tepe’nin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajı

28/10/2021