MURATLI’NIN COĞRAFİ YAPISI

 Muratlı ilçesi Tekirdağ ili Hayrabolu-Lüleburgaz ve Çorlu ilçeleriyle çevrili olup yüzölçümü 427 km2’dir.Muratlı Trakya’da 40* 36_ ve  41*31’ kuzey enlemleri ile 26*43’ ve 28*08 doğu boylamları arasında yer almaktadır.
 İlçenin denizden yüksekliği 82 m.dir.Yaz aylarında kurak, sonbaharları ılık, kış ayları ser, kar ve yağmur yağışlı, ilkbahar serin havalar devam etmektedir.
 İlçenin belirli akar suları Çorlu ve Ergene akarsularıdır. Bu iki dere İnanlı’da birleşerek Lüleburgaz’dan geçer. Demiryolu tam ortadan geçerek kasabayı ikiye bölmektedir. Buradan İtalyan şirketinin yaptığı bir demiryolu köprüsü bulunmaktadır. Ayrıca Edirne ve Tekirdağ asfalt yolları Muratlı’yı Tekirdağ ve Çorlu’ya bağlamaktadır. Muratlı yollarının düzgün ve her birinin kesişmesiyle Türkiye’nin en modern imar planına sahiptir.
 Halen Muratlı’dan Tekirdağ’a demiryolu çalışması yapılmakta ve geçit noktaları, köprüleri, altyapıları tamamlandıktan sonra Muratlı demiryoluyla Tekirdağ’a bağlanmış olacaktır.
 Arazi akarsularla yarılmış, üstlerinde düzce yerler bulunan 100-150 m yüksekliğinde yassı sırtlar görünüşündedir. Kasabanın doğusundaki boyalık düzü bunun bir örneğidir. Bu uzunca sırtların aralarında geniş ve yayvan vadiler uzanır. Bu sırtların yapısı, düz duruşlu Neojen tabakaları ve özellikle Karasal tortul tabakalarından (yumuşak kalker ,marn , kil , killi kumtaşı) oluşmuştur. Güneybatısında  küçük ölçüde volkanik taşlar (bazalt) da bulunur. Kışın -8 C ‘ ye düşen sıcaklıklar bazı yaz günlerinde 37 C ‘ye kadar yükselir.  Yağış miktarı 720 mm_’ü bulur. Orman örtüsü bakımından 23000 üzerinde çam fidanı ,dışbudak ,dere yataklarında çınar, gürgen karaağaç ve ıhlamur fidanı dikilmiştir. İnanlı ve Sevindikli büyük bir koruluğa sahiptir. İlçeye yakın yerlerde kömür madenine rastlanmaktadır. Ormanların zamanla tahribi iklime tesir etmektedir.
 Muratlı – Tekirdağ arasında yer yer volkanik araziye rastlanmakta olup , 3 ‘ üncü derecede deprem bölgesi sınıfına girmektedir. Muratlı ve Çorlu’dan başlayarak güneybatıya pararel uzanan üç kırık çizgi (fay hattı) bulunmaktadır.

Haberler

Babalar Günü Kutlu Olsun

15/06/2024

Kurban Bayramımız Mübarek Olsun

14/06/2024

44.Hıdırellez Şenliklerine Davetlisiniz.

12/06/2024