Giyilmeyen Kıyafetler Çöpe Değil Kumbaraya

Belediyemiz tarafından “sıfır atık” projesi kapsamında ilçe merkezi ve kırsal mahallelere 25 adet  Tekstil Atığı ve Giysi kumbarası konuldu.

Bu kumbaralara eski, yırtık, kullanılmayan tekstil atıkları atılabileceği gibi kullanmadığınız, ihtiyaç sahiplerine vermek istediğiniz, kıyafetlerinizi de atabilirsiniz.

Kumbaraların içindeki malzemeler Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığından lisanslı firma tarafından toplanacak olup, kullanılabilecek durumdaki kıyafetler sterilize edilerek ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması sağlanacaktır. Kullanılamayacak durumdaki tekstil atıkları ise geri dönüşüm fabrikasına gönderilip yeniden iplik olarak geri dönüşümü gerçekleştirilecektir.

Kullanılmış giyim/tekstil atıklarının (giysi, ayakkabı, tül, perde, battaniye, nevresim, çanta, havlu, vb.) evsel atıklardan ayrı olarak toplanması, bu atıkların öncelikli olarak yeniden kullanımı, geri dönüşümü ve ikincil hammadde elde etme amaçlı diğer işlemler ile geri kazanılması, enerji kaynağı olarak kullanılması veya çevreye zarar vermeyecek şekilde bertaraf edilmesini öncelikli amaç edindiğimiz bu proje halkımıza hayırlı olsun.

Size en yakın Giysi Kumbarasının nerede olduğunu aşağıdaki haritadan bulabilirsiniz.

 

Haberler

13.500 Metrekare Sıcak Asfalt Çalışması Gerçekleştirdik.

01/12/2021

Öğretmenler Günü’nü Kutladık.

24/11/2021

10 Kasım’da Atamızı Andık

11/11/2021