muratlı haberleri

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Kutlandı

           Belediyemiz tarafında düzenlenen 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü programı Belediye Başkanımızın sabah işlerine gitmek üzere olan kadın çalışanlarımıza karanfil hediye etmesi ile başladı.Ardından Atatürk anıtına çelenk sunma programı ile devam etti.Çelenk sunma töreninden sonra konuşan Başkanımız Nebi TEPE

            08 Mart 1857yılında, Amerika’nın New York kentindeki  40 bin dokuma işçisi kadının, insanca çalışma koşulları istemiyle başlattığı  hareketin yıldönümüdür. O gün sadece çalışma koşullarının iyileştirilmesini isteyen emekçi kadınlara saldırılmış, kimi  yaralanmış, kimi tutuklanmış 129 emekçi kadın ise katledilmiştir.

Bu önemli günde birlikte olmak için burada bulunan, anma etkiliğimizi daha anlamlı kılan herkese sevgi ve saygılarımı sunuyorum.8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününüz KUTLU OLSUN.

         Kadın, kimine göre sofrasında ineğinden, öküzünden sonra gelen, kimine göre  neslin devamı  sağlayan tek görevi ana olmak ,kimine göre on üçüne bastığında gelin ya da ucuz işgücü…


     Oysa kadın “ Emektir; Berekettir, Adalettir,  Barıştır, Güç tür. Yaşamın kendisidir kadın.

Kurtuluş için Anadolu’da.savaşandır . Halide Ediptir meydanlarda, Kara Fatma’dır cephede.
         Özgürlük mücadelesi vermeden, onurunu kazanamayacağını bilen Türk kadını, erkeklerle birlikte savaşarak bu ülkenin tarih sayfalarında yer almıştır.

 

  • Günümüz Türkiye’sinde çalışan kadın nüfusunun oranı % 29 ,
  • TBMM de kadın milletvekilinin oranı % 17dir.
  • Halen okuma yazma bilmeyen kadınlarımız bulunmaktadır.
  • Bir günde ortalama 5 kadın maruz kaldıkları şiddet yüzünden yaşamını yitirmektedir.
  • Eğitim alan 100 kadından sadece 7 si yüksek öğrenim görmektedir.

 

Türkiye Cumhuriyeti Kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK;

“ Bizim toplumumuz için ilim ve fen lazım ise, bunları aynı derecede hem erkek hem de kadınlarımızın iktisap etmesi lazımdır.” demiştir.

           Birçok Avrupa ülkesinden önce kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanıyan, çok eşliliği kaldıran, eşit eğitim hakkı getiren, kadınların iş hayatına katılmasını sağlayan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün neredeyse 100 yıl önce kadınlar için söylediği bir sözle konuşmamı tamamlamak istiyorum.

         “ Ey Kahraman Türk Kadını!

            Sen Yerde Sürüklenmeye Değil,

            Omuzlar Üzerinde,

            Göklerde Yükselmeye Layıksın!”

             Diyerek sözlerini tamamladı.Program düğün salonunda gerçekleşen Kadınlar Matinesi nin ardından Kültür Merkezinde Nazım'ca adlı tiyatro gösterimi ile son buldu.

Görüntüleme : 515

MURATLI   BELEDİYE   BAŞKANLIĞI    2017     0 282 361 23 13

info@muratli.bel.tr

Tekirdağ Muratlı tasarım