muratlı haberleri

          Muratlı Belediye Başkanlığından sayın halkımıza bilgilendirme:

       İlçe Halkımızdan çeşitli zamanlarda sokak hayvanları hakkında gelen şikayetler doğrultusunda, Belediye Başkanlığımız bu konu ile ilgili olarak açıklayıcı bilgi verme gereğini duymuştur.

 

      Ülkemizdeki tüm belediyeler; eski yapılanmasındaki adı ile Çevre ve Orman Bakanlığımızın yürütme sorumluluğuna verilen, 26.06.2004 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisimizde kabul edilip, 01.07.2004 tarih ve 25509 sayılı resmi gazetede yayımlanan 5199 numaralı “Hayvanları Koruma Kanunu” hükümleri ve aynı kanununa bağlı olarak, 12.05.2006 tarih ve 26166 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan “Hayvanların Korunmasına Dair Uygulama Yönetmeliği” çerçevesinde sokak hayvanları ile ilgili çalışmalarını yapmaktadırlar.

        5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunun, 6. Maddesinin dördüncü bendi ve bu kanuna bağlı Hayvanların Korunmasına dair Uygulama Yönetmeliğinin 7. Maddesinin (a) bendi; Geçici Bakım Evlerinde veya Mobil Kısırlaştırma Ünitelerinde “Sahipsiz veya güçten düşmüş hayvanların toplatılması, kısırlaştırılması, aşılaması, gerekli tıbbi bakımlarının yapılması, işaretlenmesi, alındığı ortama geri bırakılması, sahiplendirilenlerin kayıt altına alınması” şeklinde uygulamaların yapılması yönünde hüküm bildirmektedir.

      Muratlı Belediye Başkanlığımız olarak, 5199 sayılı “Hayvanları Koruma Kanunu” ve yönetmeliği doğrultusunda, sokak hayvanlarımızı bulunduğu ortamdan alıp; kısırlaştırma, küpeleme, aşılama, paraziter ilaçlama ve bakımları işlemini yaptıktan sonra, kanun gereği öncelikle alındıkları ortama geri bırakmak suretiyle, çalışmalarımızı yıl içerisinde devam ettirmekteyiz.

MURATLI   BELEDİYE   BAŞKANLIĞI    2017     0 282 361 23 13

info@muratli.bel.tr

Tekirdağ Muratlı tasarım